Regulacja lędźwiowa - nie działa

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Gaetsby
    Classic
    • 2007
    • 30

    Regulacja lędźwiowa - nie działa

    Wiadomo zawsze tak jest, ja w pracy od lato organizuje imprezy okolicznosciowe i duzo na ten temat wiem,
    co napewno trzyma ludzi to wczesniejsza jakas składka to potem juz niestety raczej trzeba isc.
  • aldam
    L&K
    • 2006
    • 1036

    #2
    Regulacja lędźwiowa - nie działa

    Witam

    Ostatnio po próbie ustawienia części lędźwiowej fotela coś strzeliło w pokrętle i można kręcić do woli bez żadnych efektów.
    Czy ktoś z was miał podobny problem?
    Co da się z tym zrobić?
    Audi A4 1.8TFSI

    Komentarz

    • Jeżyk
      Rider
      • 2009
      • 691

      #3
      Trzeba wyjąć fotel niestety. Żeby się dostać do elementów regulacji trzeba się trochę napocić przy rozbieraniu fotela. Zdjęcie tapicerki jest nieco kłopotliwe, ale oczywiście możliwe. są tam elementy plastikowe, które niestety czasem się psują. można mieć tylko nadzieję, że to tylko coś z pokrętłem. Było na forum bardzo ładnie pokazane jak rozebrać fotel ale chyba poszło wraz z awarią serwera w diabły. Jak przekładałem tapicerkę i dokładałem regulację lędźwi to zajęło mi to 3 godziny. Warto spróbować. Jeżeli coś się stało poważnego, to przypominam sobie jeden z postów jak ktoś założył kawałek kija w miejscu lędźwi i miał podparcie w tym miejscu oczywiście na stałe. Twierdził, że spełnia swoje zadanie doskonale i wyglądało to całkiem nieźle. Z tym, że do tego też trzeba rozebrać częściowo fotel.
      Szerokiej drogi, jakakolwiek by ona nie była.

      Komentarz

      • jimw
        Ambiente
        • 2009
        • 228

        #4
        A Tę regulację to w jaki sposób się dokłada? Bo mam fotel bez regulacji - dużo zachodu jest, żeby ją dodać. To jest jakiś jeden element czy generalnie trzeba 3/4 siedzenia fotela wymienić?

        Pozdrawiam,
        jimw
        Jest:
        O2 FL RS, 2009 2.0 TDI CR, 190KM, 410Nm by SoftCar
        Była:
        O1 Tour 2006, 1.6 BFQ + LPG BRC Seq24
        O1 1998, 1.6 AEE + LPG

        Komentarz

        • Jeżyk
          Rider
          • 2009
          • 691

          #5
          Regulacja składa się z kilku elementów: pokrętło ( nie wiem czy w każdym fotelu jest otwór na pokrętło, u mnie był), dźwignie, uchwyty, plastikowa podpórka lędźwi wielkości chyba A4 i to chyba tyle. Nie wiem czy można kupić osobno same elementy regulacji, ja kupiłem tu na forum używany fotel za 50 zł + przesyłka (już nie pamiętam ile płaciłem za przesyłkę) i przełożyłem. Nie jest to niewykonalne tylko trochę pracochłonne a różnica z regulacją i bez jest odczuwalna wyraźnie. Montuje się nie na siedzeniu tylko w oparciu. A czy trzeba rozebrać 3/4 fotela? można trafić na taką samą tapicerkę w dobrym stanie i wówczas najmniejszego problemu nie ma.
          Szerokiej drogi, jakakolwiek by ona nie była.

          Komentarz

          • laurin
            Rider
            • 2009
            • 727

            #6
            Nie trzeba wyjmować fotela

            Spróbuj wyciągnąć pokrętło od lędźwiowego - jak wyjdzie z linką to już wiadomo co to jest. Z reguły urywa się łepek od linki przy mechanizmie - nie przy pokrętle.
            Ja jak rozpiąłem fotel i wsadziłem rękę pod tapicerkę z tyłu to wypadł urwany łepek.

            Generalnie to musisz odpiąć na dole oparcia tapicerkę i wywijać ją do góry. Z tego co pamiętam, to jak rozepniesz tapicerkę na dole (taka plastikowa listeweczka maskująca od tyłu fotela) to po lewej i prawej od strony siedzącej będą takie metalowe kółeczka zapinki - musisz je wypiąć. Dalej od strony siedzącej wywijasz tapicerkę do góry i napotykasz poprzeczny drut. Do niego przypięta jest tapicerka 3ma kółeczkami -odpiąć. Wywijasz dalej prawie do końca (oczywiście musi być zdjęte pokrętło od lędźwiowego). Idziesz na tył i tam też trzeba rozpiąć poprzeczny drucik od pionowego - coś tam rozpiąłem ale nie pamiętam jak- kombinuj. Jak to odepniesz to masz dostęp do całego mechanizmu regulacji.

            Teraz patrzysz co się stało. Jeżeli urwała się linka przy mechanizmie fotela to linkę można dorobić tu:



            lub szukaj w necie

            Zakład sprawdzony. U mnie działa linka kilka miesięcy -. Linkę oddajesz razem z łepkiem i z pokrętłem bo muszą ją przeciągnąć przez plastyczek na stałe. Aha, musisz odkręcić drugą część od pokrętła z fotela – dwie śrubki w oparciu od boku odkręcasz od strony pokrętła (za gąbką już). Da radę wyjąć od wew jak odepniesz tylko plastikową listwę. Jak będziesz oddawał linkę z pokrętłem to powiedzieć że to do regulacji oparcia w fotelu żeby porządnie zacisnęli.

            Na zdjęciu masz jedną część pokrętła, w fotelu jest druga część na śrubki.
            Jeżeli wyjdzie ci tak pokrętło jak na fotce to musisz je rozebrać. Ja zrobiłem tak - Wykręcasz tą plastykową śrubę na maxa i masz opór. Kładziesz na podłodze pokrętło gwintem do góry i stopami przytrzymujesz za pokrętło a linkę ciągniesz kombinerkami i po bólu. U mnie zadziałało - oczywiście wszystko z umiarem żeby nie połamać.

            To tak na szybko :-)

            a jak masz grzane fotele to uważaj na maty grzewcze

            jakby coś niezrozumiale to pytaj
            Załączone pliki

            Komentarz

            • jimw
              Ambiente
              • 2009
              • 228

              #7
              Zamieszczone przez Jeżyk
              Montuje się nie na siedzeniu tylko w oparciu.
              Wiem, wiem . źle napisałem a potem nie skasowałem słowa fotel. Właśnie w mojej poprzedniej O1 miałem tę regulację a w obecnej nie mam i odczuwam różnicę, stąd w ogóle moje pytanie. Będę w takim razie musiał się zorientować jak u mnie oparcie wygląda pod materiałem.

              Pozdrawiam,
              jimw
              Jest:
              O2 FL RS, 2009 2.0 TDI CR, 190KM, 410Nm by SoftCar
              Była:
              O1 Tour 2006, 1.6 BFQ + LPG BRC Seq24
              O1 1998, 1.6 AEE + LPG

              Komentarz

              • mamaj12
                RS
                • 2009
                • 1956
                • Octavia II combi (1Z5)
                • BKD 2.0 TDI 140 KM

                #8
                Te tematy powinny Ci pomóc:
                [O1] Jak rozebrać fotel - krok po kroku - informacje+zdjęcia - by zgucio
                Tu też jest trochę informacji - klik

                Linkę można też dorobić w Autolinka, sprawdzona firma.
                Można oddać samą linkę. W pokrętle jest otwór przez, który wkłada się łepek od linki.
                obecnie Mazda 6 GL 2.5 Pb AT
                wcześniej O1 1.9 TDI AGR & O2 2.0 TDI BKD

                Markizy tarasowe, balkonowe, koszowe, rolety wewnętrzne -> www.x-mark.pl

                Komentarz

                • laurin
                  Rider
                  • 2009
                  • 727

                  #9
                  na pewno jest otwór?? - ja nie widziałem... :shock: :szeroki_usmiech

                  Komentarz

                  • Jeżyk
                    Rider
                    • 2009
                    • 691

                    #10
                    Zamieszczone przez laurin
                    na pewno jest otwór?? - ja nie widziałem... :shock: :szeroki_usmiech
                    Nie miałem na myśli otworu w tapicerce tylko w stelażu. A tam OTWÓR na pokrętło lędźwiowe w moim stelażu jest a czy we wszystkich modelach to nie wiem.
                    Szerokiej drogi, jakakolwiek by ona nie była.

                    Komentarz

                    • Hefi
                      Classic
                      • 2014
                      • 3

                      #11
                      Odświeżam temat - Octavia 2003, problem właśnie z podpórką (a głównie z moim kręgosłupem)

                      - wie ktoś coś gdzie w Poznaniu mi to zdiagnozują i naprawią? Kiepski ze mnie mechanik, jak coś rozkręcę to na bank nie skręcę z powrotem...
                      Pozdrawiam

                      Radek

                      Komentarz

                      • makaroniarz76
                        Drive
                        • 2013
                        • 50
                        • Octavia III (5E3)
                        • DPCA 1.5 TSI 150 KM

                        #12
                        Witam wszystkich, może posiada ktoś na sprzedaż widoczne na zdjęciu ciegno. Jest to element regulacji lędźwiowej fotela, w który wchodzi pancerz z linką. Ważne żeby to gniazdo do mocowania pancerza nie było wyrobione, u mnie właśnie jest już wyrobione i pancerz się nie blokuje tylko lata luźno. Gdybyś ktoś miał na zbyciu to proszę o informację.

                        [ Dodano: Pią 13 Maj, 16 17:58 ]
                        Załączone pliki

                        Komentarz

                        • pomylony28
                          Ambiente
                          • 2012
                          • 114
                          • Octavia I (1U2)
                          • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

                          #13
                          Rozebrałem swój fotel dziś i kilka moich uwag. U mnie wszystko niby w porządku linka cała, nigdzie nie widać usterki , a jednak mechanizm nie działa. Coś jakby linka była troche zbyt długa??
                          Nie doszedłem czemu tak jest i poszedłem na łatwizne. Pomogła kolorowa prasa: a dokładniej Pani Domu - zrolowana i przymocowana plasikowymi objemkami w odpowiednim miejscu. Ktoś pisał wcześniej że zastosował patent z patykiem , ale bałem sie przesadziś . Grunt że efekt zadawalający. Podczas rozbierania najwieksza trudność to zdjęcie pokrętlą od regulacji oparcia fotela ( 1J0881.671F ) Wewnątrz są trzy zatrzaski i jeden sie u mnie ułamał. I nie ma innej możliwości trzeba to zrobić na siłe. Jedyne co może pomó to chyba podgrzanie pokrętła aby plastik był bardziej elastyczny. Moja mata grzewcza pod siedziskiem nie grzeje już tak dobrze jak kiedyś. Są w niej dwa obwody i jeden zdaje sie że już nie grzeje. Czy jest jakiś szybki sposób aby znależć w ktorym miejscu przerwany jest obieg.?? Poniżej nr mojej maty z siedzenia
                          Załączone pliki
                          Ostatnio edytowany przez pomylony28; 26714.

                          Komentarz

                          • pomylony28
                            Ambiente
                            • 2012
                            • 114
                            • Octavia I (1U2)
                            • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

                            #14
                            niestety gazeta okazała się zbyt mięka na dłuzszą metę. po kilku miesiącach znów prawie brak podparcia. polecam więc uzycie twardszego materiału drewna ,plastiku . lub najlepiej wymiane całego fotela na inny z jakiegos anglika ??

                            Komentarz

                            • piotro83
                              Classic
                              • 2014
                              • 20
                              • Octavia I combi (1U5)
                              • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                              #15
                              Mam bardzo zbliżony problem:

                              Załączone pliki

                              Komentarz

                              Pracuję...